Hogyan alakítja az agy fejlődési folyamata a kiegyensúlyozott gondolkodást és érzelmi életet?
“Üvegkalitka fogságában” sorozatban feltárjuk az érzelmek felismerésétől a logikus gondolkodásig terjedő fejlődési szakaszokat, miközben a szülő-gyermek kapcsolatok és az élet kihívásainak gyökereire világítunk rá.
Az első részben az agy fejlődési folyamataiba vezetünk be. Az agy fejlődése meghatározza életünk minden területét. Megértése lehetőséget ad arra, hogy új szemszögből vizsgáld meg önmagad és kapcsolataidat. Értékeld át szerepedet a családban és a társadalomban, és tedd meg az első lépést a gyökeres problémamegoldás felé!
Az agy fejlődése I. - A múlt gyógyítása, a jövő építése
Ezen a héten témánk az agy fejlődése lesz.
A szeretet és szülő-gyermek kapcsolat, illetve emberi kapcsolatok terén ez egy rendkívül fontos pont, a gyökeres problémamegoldáshoz.
Az agy fejlődése és az önismeret szerepe
Az agy fejlődése több szakaszban történik, különösen a gyermekkor során.
📌Az agytörzs,
📌a limbikus rendszer és
📌az új agykéreg (neocortex)
egymásra épülő fejlődéséről lesz szó.
Ezeknek a hivatalos kifejezéseknek az ismerete nem fontos.
Az agy fejlődés következőképpen fejlődnek ki:
1️⃣az életben maradáshoz szükséges funkciók
👇
2️⃣az érzékeléshez,
👇
3️⃣a gondolkodáshoz szükséges képességek
Ha ez az egészséges fejlődési folyamat végbemegy, akkor az ember képes logikusan gondolkodni, célokat kitűzni, és ezeket megvalósítani – így lesz “felnőtt” az ember, így tud sikereket elérni.
Az agy fejlődésének jelentősége
Az agy fejlődése szakaszos folyamat, amely az emberi fejlődés minden aspektusára kihat.
Bár az agyi rétegek nevei elsőre bonyolultnak tűnhetnek, a lényeg egyszerű:
az agy fokozatosan fejlődik a túlélési ösztönöktől az érzelmek kezelésén át a logikus gondolkodásig.
Ez a fejlődési út a következőképpen foglalható össze:
- Az első réteg 👉 az életben maradásért felelős (például az agytörzs által irányított reflexek).
- A második réteg 👉 az érzelmek felismerése és kifejezése (a limbikus rendszer).
- A harmadik réteg 👉 a célorientált és logikus gondolkodás (a neocortex).
Egy egészségesen fejlődő agy lehetővé teszi, hogy az egyén logikusan gondolkodjon, célokat állítson fel, és azokat meg is valósítsa.
Ez a folyamat azonban nem mindig könnyű.
Sokszor előfordul, hogy ez a fejlődés nem mindenkinél halad zökkenőmentesen, sok felnőtt számára kihívást jelent a neocortex teljes potenciáljának kihasználása, különösen, ha korábbi életszakaszokban érzelmi vagy fizikai sérülések érte őket.
Viszont emiatt nem szabad önmagunkat hibáztatnunk.
Ha eddig még nem sikerült előrelépni ezen a téren, most itt van a lehetőség, hogy új ismeretekkel bővítsük tudásunkat és kihasználjuk a bennünk (agyunkban) rejlő még több lehetőségeket.
A hétvégére a sorozat többi cikk tartalmaiból fel fogjátok tudni mérni, hogy milyen szinten vagytok!
Saját tapasztalatból mondhatom, hogy én is "későn", a harmincas éveimben találkoztam először és kezdtem el foglalkozni ezzel a témával. Egy hosszabb külföldi kurzusra iratkoztam be, aminek a keretein belül elmélyíthettem a tudásomat.
Ez a kurzus azért volt ez számomra óriási felismerés, mert akkor értettem meg, hogy az agyfejlődésem számos szakaszát nem jártam be megfelelően.
Ezeken a tanfolyamokon több negyvenes-ötvenes éveiben járó résztvevő is van, akik már a saját gyermeküket is felnevelték, de nem tudták megélni igazán a saját életüket, nem érezték úgy, hogy ki tudtak teljesedni, de nagyon vágytak rá.
Könnyek között mesélték el (és ismerték fel), hogy az agyuk fejlődésének hiányosságai miatt sok esetben “önző” nevelési módszereket alkalmaztak.
Úgy gondolom, hogy sokatok, akik most olvassátok ezt, akár a huszas, akár az ötvenes-hatvanas éveiben jár, de mostanáig nem foglalkozott ezekkel a dolgokkal, semmi ok az önvádaskodásra.
Az, hogy most találkoztok ezekkel az információkkal, nagyszerű lehetőség lehet arra, hogy a jövőtök talán sokkal pozitívabb irányt vegyen. Kérlek, olvassátok ezt az “Üvegkalitka” sorozatot úgy, hogy ez egy lehetőség arra, hogy értékes tapasztalatokat szerezzetek, nyissatok magatok felé.
Szeretnék mindenkit arra bíztatni, hogy sosem késő elkezdeni és hogy
a megoldás mindig önmagunkban van,
tehát minden problémából, megoldatlan helyzetből van kiút!🌿
Következő részben az agy első rétegével, azaz a túlélési ösztön szerepével és fontosságával foglalkozunk. Az érzelmek és gondolkodás alapjainak megértése új felismeréseket hozhat számodra!
Kövessetek, hogy ne maradjatok le róla!🎀
Az “üvegkalitka” sorozat programtervét itt tekinthetitek meg